Turlar


1. GÜN PAZAR: Erzurum
13.30 Antalya Havalimanında Anadolu Jet Havayolları kontuarı önünde bulunmaları gerekmektedir. Check-in işlemlerimizi bireysel olarak tamamlayarak 15.00 Anadolu Jet Havayollarına ait Antalya / Erzurum uçağı ile Erzurum’a hareket ediyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek Rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) Erzurum’a varış. Saat 16.30'da sularında Erzurum Havalimanına indikten sonra alanda bizi bekleyen aracımızla buluşarak otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.GÜN PAZARTESİ: Çifte Minareli Medrese – Yakutiye – Taşhan – Ulu Cami – Kars – Ani Harabeleri – Sarıkamış – Kars Kalesi – Oniki Havari Kilisesi – Selçuklu Sarayı
Sabah kahvaltısı sonrasında ülkemizin en yüksek şehirlerinden biri olan Erzurum’da gezimize başlıyoruz. İlk durağımız ülkemizin en büyük medresesi olan ve Selçukların bölgedeki mimari süslemelerini göreceğimiz Çifte Minareli Medrese oluyor. Devamında Ulu Cami’yi görüyor, Yakutiye Medresesi’ni (Panoramik) görüyoruz. Erzurum’un ünlü Oltu Taşı işçiliğini görmek ve alışveriş yapmak için Taş Han’da vereceğimiz molanın ardından Erzurum savunmasının en büyük kahramanlarından Nene Hatun’un mezarının bulunduğu Aziziye Tabyaları’nı gezdikten sonra kentten ayrılıyoruz. Aras Nehri’nin üzerinde bulunan Çobandede Köprüsü’ndeki fotoğraf molasının ardından Sarıkamış’a ulaşıyor, düşmandan çok, soğukla savaşan ordumuzun 70.000 şehit verdiği Allahüekber Dağları’na bakan anıtı ziyaret ediyoruz. Sonrasında Rus işgali sırasında yapılan taş evlere sahip Kars’a ulaşarak, Kars Kalesi ve Kümbet Camisi(12 havireler kilisesi), Eski bir Rus Kilisesi olan Fethiye Camii gezilerimiz sonrası Ermenistan sınırını belirleyen Arpaçay’ın yanı başında kurulan ve yüzyıllar boyunca canlı bir ticarete sahip olan Ani Harabeleri’ne geçiyoruz. Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami gibi önemli kalıntılar burada göreceğimiz tarihi eserlerden sadece bir kaçı. Yapılan anlatımlar ardından, otelimize yerleşmek üzere yola çıkıyoruz. Otelimize yerleşmek üzere yola çıkıyoruz. Akşam yemeğimiz otelimizde.

3.GÜN SALI: Tiflis – Borjomi – Marjanishvili – Mtatsminda – Jardan – Kura Nehri – Sameba Katedrali – Kus Tba Gölü
Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından Gürcistan ile Ardahan ilimiz arasında bulunan Posof Türkgözü sınır kapısına doğru yola çıkıyoruz. Sınır kapısında işlemlerimizi yaptıktan sonra Ardahan ve Kars platolarından doğan Kura Nehri eşliğinde Tiflis’e doğru yola çıkıyoruz Gürcistan’ın sınırımıza yakın yerleşim yerlerinden ve Abhazya Türklerinin yaşadığı Akhaltsike şehrinden geçerek diğer önemli şehri olan Borjomi de mola verdikten sonra Tiflis’e ulaşıyoruz. Türk restoranlarının olduğu Marjanishvili caddesinde yemek molası veriyoruz. Ardından Tiflis’i kuşbakışı görebileceğimiz Mtatsminda tepesine çıkıyoruz. Özgürlük meydanını gördükten sonra Türklerin, Azerilerin, Ermenilerin ve Gürcülerin bir arada olduğu Jardan caddesine geçiyoruz. Burada Kura nehrinin etrafında tarihi rengârenk Tiflis evlerini, Osmanlı dönemi mescidi, hamamı (eski sülfür banyosu) gördükten sonra Orta Doğunun En büyük 3. Katedrali Sameba Katedralini görüyoruz. Ardından Gürcü ve Laz kültürünün gözlemlenebildiği Açık Hava Etnografya müzesi niteliğindeki Kus Tba (Kaplumbağa) gölüne ulaşıp fotoğraflarımızı çekiyoruz. Şehir Merkezinde serbest zaman veriyoruz. Buradaki serbest zaman sonrası otelimize yerleşiyoruz.(Ekstra) Akşam yemeği Gürcü restoranında. Gürcü yemeklerinden oluşan özel bir menü ile Gürcü gecesi

DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.

4.GÜN ÇARŞAMBA: Gonio Kalesi - Medea Heykeli – Batum Piazza Meydanı - Poseidon Anıtı – Tiyatro Binası - Meryem Ana Katedrali - Batum Botanik Bahçesi
Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından Sovyet devriminde çok önemli bir komutan olan Stalin’in doğduğu Gori şehri görerek Gürcistan’ın sanayi şehri Kutaisi üzerinden Batum’a ulaşıyoruz. Batumdaki gezimizde; Piazza Meydanı, Poseidon Anıtı, Tiyatro Binası, Medea Heykeli, Batum Limanı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanı göreceğimiz yerler arasında. Şehir merkezinde serbest zamanın sonrasında Otelimize yerleşmek üzere yola çıkıyoruz. (Ekstra)Akşam yemeğimiz otelimizde.

5.GÜN PERŞEMBE: Rize Bezi - Ayder Yaylası - Kalegon - Gelintülü Şelalesi - Fırtına Vadisi - Zilkale - Timisvat - Çat
Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Sarp Sınır Kapısı'ndan çıkış işlemlerini yapıp Türkiye’ye dönüyoruz. Kurular Rize Bezi Atölyesinde dokuma tezgâhlarında yok olmaya yüz tutmuş bir kültür olan Rize beziyle ilgili bilgi alıyor ve alışveriş imkanımız oluyor. Ardından ülkemizin en çok yağış alan ve dizilere de konu olan Fırtına Vadisi’ne hareket ediyoruz. Çay bahçeleriyle kaplı vadide ilerlerken çay bitkisini uzaktan göstermekle yetinmeyip çay makasımızı alıyor ve biraz çay topluyoruz. Bu yöreselliği yaşadıktan sonra vadi boyunca devam edip Çamlıhemşin’e varıyoruz.

(Ekstra Geziler)
(1.Seçenek) ZİLKALE VE PALOVİT ŞELALESİ GEZİSİ (ESKTRA 40 TL): Çamlıhemşin’de bizleri bekleyen minibüslerimize binip Çat Vadisi boyunca devam ediyor ve Şenyuva (ÇİNÇİVA) Taş Köprüde fotoğraf molası veriyoruz. Çinçiva köyünün harika manzarında fotoğrraflarımızı çekerken rehberlerimiz Karadeniz Dağ mimarisi ile ilgili bilgileriyle yaşam şartlarını daha iyi hissedebilmenizi sağlayacaktır. Fotoğraf molamızın ardından Zil Kale’ye ulaşıyoruz. Ticaret güvenliği açısından çok önemli bir konumda bulunan deniz seviyesinden 750 , çat deresinden ise 100 mt yukarıya kurulmuş bu Kartal Yuvası’nı andıran kaleyi gezip kaçkarların eşssiz güzelliği ve bol oksijen içerisinde büyülü bir dünyayı yaşamak için Palovit şelalesine geçeceğiz. Bu unutumaz anların ardından programımızı tamamlayarak otobüslerimize geri dönüyoruz.

(2.Seçenek) FIRTINA DERESİNDE RAFTİNG( EKSTRA 55 TL ): Rafting aktivitemiz öncelikle Rafting eğitmenleri tarafından verilen Kürek tutuşu-Komut bilgileri ve güvenlik konusundaki eğitimle başlar. 4 - 7km’lik (Suyun durumuna göre) parkurumuz boyunca Fırtına Deresinin coşkun dalgalarında benzersiz Rafting heyecanını yaşayacaksınız. Parkurumuz Fırtına Deresinde yüzme molaları ve kürek oyunları ile dolu dolu geçecek ve unutamayacağınız bir etkinlik olarak hafızalarınızdaki yerini alacaktır.

Organizasyonlarımızın ardından yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi almak için Fırtına Vadisi kenarında bulunan restoranımıza geliyoruz. Yemeğimizin ardından balı, oksijeni ve kaplıcasıyla ünlü olan Ayder Yaylası’na çıkıyoruz. 1250 mt. Yükseklikteki bölgenin en meşhur yaylasına çıkarken, Hala Deresi boyunca ara ara göreceğimiz Taş Köprülerden birinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında ‘Yaylaların Sultanı’ Ayder Yaylasına ulaşıyor ve burada Kalegon, Gelin Tülü Şelalesi, gibi panoramik noktalarda fotoğraf molası veriyoruz. Gezilerimizin ardından otelimize yerleşiyoruz.


6.GÜN CUMA: Çay Fabrikası – Memişoğlu Konağı – Sürmene – Bıçak – Bakır - Uzungöl - Haldizen – Lustra ve Garester Yaylası(ve ya Haldizen)
Otelde alınan açık büfe sabah kahvaltısının ardından Çayın dalından kopartılıp soframıza kadar geliş aşamalarını görmek için Şölen Çay Fabrikası gezimizi yapıyoruz. Gezi sonrası dileyen konuklarımız için alışveriş imkânı. Çay fabrikasındaki gezi ve alışverişimizin sonrasında Tarihi bir konak olan Memişoğlu Konağını geziyoruz.Memişoğlu konağı gezimizde Trabzon Bakırı alma imkanı buluyoruz.Sonrasında Dünyaca ünlü Sürmene bıçağıyla ilgili Sürdövbisa Mağazasında bilgi alıp, Bıçak alış veriş imkânımız oluyor. Alışveriş molamız sonrasında Of üzerinden Solaklı Çayı boyunca devam edip Çaykara'ya geliyor ve buradan Uzungöl’e çıkıyoruz. Deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl, “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir. Özellikle yakınındaki “Şerah” köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir. Karadeniz’in en meşhur gölü olan Uzungöl çevresinde yapacağımız gezimiz sonrasında minibüslerimize binip, Uzungölü yukarıdan görebileceğimiz Lustra ve Garester Yaylalarına çıkıyoruz. Yayla gezimizin ardından otelimize yerleşmek üzere yola çıkıyoruz. Akşam yemeğimiz otelimizde.

7.GÜN: CUMARTESİ: Trabzon - Atatürk Köşkü - Ayasofya - Telkari ve kazaziye Atölyesi - Altındere Milli Parkı - Sümela Manastırı - Meryem Ana Kilisesi – Ayazma(Karaca Magarası) - Giresun - Ordu - Boztepe
Otelde alınan açık büfe sabah kahvaltısının ardından ilk gezi noktamız Ayasofya Müzesi oluyor. Kilise mimarisi ve freskleriyle alakalı rehberimizin anlatımından sonra ülkemizde sadece Trabzon’da üç aile tarafından yapılan Kazaziye Sanatı ve Trabzon’un yöresel Telkâri ve Hasırıyla ilgili Saray Gümüş Atölyesinde bilgi alıp alışveriş imkânımız oluyor. Burada yapılan alışverişin ardından Soğuksu tepesindeki Art Neuve tarzında yapılan ve Trabzon halkının Ata’ya armağanı olan Atatürk Köşkü’nü görüyoruz. Trabzon’un köftesiyle meşhur ilçesi Akçaabat’a varıyoruz. Akçaabat köftesinden oluşan öğle yemeği menümüzü Körfez Metin Restoranda aldıktan sonra(programa göre öğle yemeği değişebilir) Altındere Milli Parkı’na ulaşıyoruz. Burada bizi bekleyen minibüslere binerek Sümela Manastırı’na çıkıyoruz. Yürüyüş yapmak isteyen konuklarımız kuş sesleri eşliğinde patika yoldan manastıra çıkabilir. Karadağ’ın en sarp yerinde kurulmuş olan manastırın manzarası sizleri büyüleyecek. Meryem Ana Kilisesi, Nöbetçi Odaları, Misafirhane, Ayazma, Su Kemerleri, Kaya Fresklerini rehberimizin anlatımıyla öğrendikten sonra Altındere Vadisi’ne geriye dönüyoruz. Buradan otobüsümüze binerek (Kültür ve Turizm Bakanlığının restorasyon çalışmaları yapıldığından Manastırın kapalı olması halinde Karaca Mağarası yapılacaktır.)
yörenin meşhur pestil ve kömesinden alıp Tirebolu, Espiye, Keşap, Giresun üzerinden Ordu’ya varıyoruz. Burada sizleri gezimizin en güzel panoramasına sahip olan 485 metre yükseklikteki Boztepe’ye çıkarıyoruz. Vereceğimiz fotoğraf ve çay molasının ardından otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8.GÜN PAZAR: Samsun – GAZİ MÜZESİ – Bandırma Vapuru – İlk Adım Anıtı -Atatürk Anıtı – Arkeoloji Müzesi
Otelde aldığımız kahvaltının ardından 19 Mayıs 1919 da Atamızın mili mücadeleyi başlatan ilk konuşmasını yaptığı Samsun’a gidiyoruz. Samsun’daki gezimize, Atamızın Samsun’a ilk gelişinde ve daha sonraki gelişlerinde kaldığı zamanın Mantika Palası olan ve 19 Mayıs 2006 yılında yeniden düzenlenerek açılan Gazi Müzesi’nden başlıyoruz. Ardından Heinrich Krippel tarafından yapılan ve dünyada denge bakımından 2. sırada yer alan Atatürk Anıtı (grup fotoğrafı çektirebilme imkânı), Ardından Arkeoloji Müzesi, Bandırma Vapuru, İlk Adım Anıtı gezilerimizi tamamlayarak Samsun’dan ayrılıyoruz. 5 saatlik yolculuğun Ankara’ya varıyoruz. Anadolu Jet 21.30 uçağı ile Antalya’ya dönüş. Antalya’ya varışta siz değerli misafirlerimize bir başka turumuzda buluşmak dileğiyle veda ediyoruz.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  >Otellerde 5 Gece Y.P Konaklama TİFLİS- BATUM KONAKLAMA GERÇEKLEŞTİĞİ TAKDİRDE OTELDE ODA KAHVALTI OLACAKTIR.BATUM AKŞAM YEMEĞİ EKSTRADIR
  >Gidiş - Dönüş Uçak Bileti
  >Tourliner – Tourismo veya Travego
  Mercedes Lüks Otobüsler İle Ulaşım (kişi sayısına göre araç detayları aşağıda yer almaktadır.)
  >Çevre Gezileri
  >Batum ve Tiflis turu
  >Jolly Tur Otobüs içi İkramları
  >Jolly Tur Güvencesi
  >Ek Hizmet Bedelleri (Müze-Ören Yeri Giriş Ücretleri)(Özel İdare ve belediye işletmeleri vb.)
  >Batum’da Oda Kahvaltı Konaklama
  >Tiflis’te Oda Kahvaltı Konaklama
  >Otelimizde Açık Büfe 7 Sabah kahvaltısı
  >Otelimizde Açık Büfe veya Set menü 5 Akşam Yemeği
  >1618 No’lu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  >Tüm Öğle Yemekleri
  >Yurt dışı çıkış harcı (16 TL)
  >Tüm Özel Harcamalar
  >Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
  >Tüm Yemeklerde Alınan İçecek
  >Müze Kart (Kültür ve Turizm Bakanlığına ait yerlerde Müzekart geçerli olup rezervasyona eklenebilir.Müze kart almayan misafirler ilgili müzelere ücret ödeyip bilet alarak girerler.)

Pasaport ve Vize :

  VİZE GEREKMEMEKTEDİR.

Uçuşlar :

  ANADOLUJET HAVA YOLLARI

Lütfen Dikkat :

DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.

NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’ a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. TC vatandaşı olmayan misafirlerimiz pasaport ile geçiş yapacaklardır. Ailesi ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM’ a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir.0-6 Yaş olan küçük misafirlerimizin sınır geçişinde Gürcistan Sınır Kapısı tarafından fotoğraflı Kimlik istenmektedir.TC Nüfus daireleri talep doğrultusunda kimliklere fotoğraf koymaktadır.

MÜZEKART BİLGİSİ:

Müze Kart Tur fiyatına dahil değildir.
Tur ücretimize Müze Ören Yeri ücretleri dahildir.(Özel İdare ve belediye işletmeleri vb.) Kültür ve Turizm Bakanlığına ait yerlerde Müzekart geçerli olup rezervasyona eklenebilir.Müze kart almayan misafirler ilgili müzelere ücret ödeyip bilet alarak girerler.