Turlar


Tahran -(Gülistan Sarayı-Milad Kulesi)

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Tura Turizm Deskinde yetkililerimiz ile buluşuyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Türk Hava Yollarının sabah uçuşu ile İranın başkenti Tahrana hareket ediyoruz. Üç saatlik uçuş dan sonra Tahrana varışımızın ardından bizi bekleyen özel otobüsümüz ile otelimize transfer ve otelimize yerleşme. Kısa bir dinlenme molasından sonra Tahran şehir turumuzu yapıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Gülistan Sarayı, Tahranı tepeden harika bir manzaraya sahip olan Milad Kulesi göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeğimizi yerel bir restoran da aldıktan sonra konaklama için otelimize geri dönüyoruz.
Tahran -(Sadabaad, Sabz, Sefid Sarayları ve Diğerleri)

Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından rehberimiz eşliğinde turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında zıtlıklar şehri Tahranı tanıyoruz. Tahran; İran İslam Cumhuriyetinin başkenti en büyüğü olup, hareketli ve kalabalık bir şehridir. Ülkenin ekonomisi, politikası ve sanayi merkezi konumundaki 18,5 milyonluk başkentin, bundan 200 yıl önce küçük bir köy olduğunu düşünmek zor. 75 milyon nüfuslu İranın bu devasa şehrinin sokaklarındaki genç nüfusu oldukça dikkat çekiyor. Görkemli sarayları, nadide eserler barındıran müzeleri, büyük meydanları, çok sayıda park ve bahçeleri olan Tahran, Fars kültürü ve sanatı ile süslü, estetik kaygıyla inşa edilmiş binaları olsa da; genel olarak göze hoş gelmeyen bir şehir. Merkezi yerlerin dışındaki mahallelerde evler 2-3 katlıdır. Geleneksel İran mimarisi ile yapılmış evlerin çoğu sarı tuğladan yapılmış ve üzerlerinde sıva ve boya olmadığından tüm şehre hâkim olan bir sarı renk göze çarpıyor. Şehrin modern yüzünün geleneksel yüzüne yenik düştüğü Kuzey Tahran, zenginliğin, modernizm in sembolü iken, daha eski geçmişe sahip Güney Tahran; fakirliğin, muhafazakâr dini bir yaşamın merkezi olmuş durumdadır. Gezimiz sırasında; Sadabaad Sarayı, Sabz Saray, Sefid Saray, Sahebgarniye ve Baradaran Omidvar müzesi bulunuyor. İran geleneksel müziği eşliğinde akşam yemeğimizi yerel bir restoranda aldıktan konaklama yapacağımız otelimize dönüyoruz.
Tahran-İsfahan (Sallanan Minareler, Siyosepol (33 Kemerli) ve Diğerleri)

Yeni bir güne otelde alacağımız kahvaltının ardından merhaba diyerek; İranın bir başka doğa harikası olan “Sular Şehri” olarak anılan İsfahana doğru yola çıkıyoruz. Yerel uçuşumuz sonrasında, geniş ağaçlıklı bulvarları, düzgün sokakları, güzel bahçeleri, özenli mimariye sahip camileri, medreseleri, tarihi kiliseleri ve çarşılarıyla İran kültürünü yakından keşfedileceği bir kültür şehri görüyoruz. İsfahan, Asyadan Mezopotamya, Anadolu ve Avrupaya giden bir coğrafyada yer alması nedeni ile tarih boyunca önemini hep korumuş ve bu nedenle İranda kurulan birçok medeniyet ve devletin ya başkenti, ya da önemli şehirlerinden biri olmayı sürdürmüş. Safevi hanedanının İranda iktidar olması ile birlikte, şehirde baş döndürücü gelişmeler yaşanmış ve bu dönemde hattatlık, ressamlık, musiki, görsel sanatlar, el sanatları, mimari ve kentleşme, edebiyat, hikmet ve felsefede göz kamaştırıcı ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler İsfahanı sadece bu coğrafyanın değil, Dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getirmiş. Bugün İslam kültür ve medeniyetinin en güzel örnekleri olan camileri, meydanları, köprü ve sarayları ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan İsfahan, İranda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Otobüs ile yapacağımız yolculuğumuzun ardından konaklama yapacağımız otele yerleşiyoruz. Kısa bir dinlemenin ardından şehir turumuz için tekrar otelden ayrılıyoruz. Vank Kilisesi, Sallanan Minareler göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeğimizi Isfahan a özgü yerel bir restoranda aldıktan sonra şehri keşfetmeye devam ediyoruz. Siyosepol (Otuz üç Kemerli) ve Khajo Köprülerini gezimiz sonrası konaklama için otelimize gidiyoruz.
İsfahan (Kakh-ı Ali Gapu Sarayı, Şeyh Lütfullah Mescidi, ve diğerleri)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından rehberimiz eşliğinde şehir turuna çıkıyoruz. Dünyanın en büyük meydanı olarak da bilinen Meydan-ı İmamdan turumuza başlıyoruz. Bu meydan şehrin merkezi konumundadır. Gezilecek- görülecek yerlere gitmek için bu meydandan hareket edebilirsiniz. Kakh-ı Ali Gapu Sarayı, Şeyh Lütfullah Mescidi, Gheyseriye Pazarı diğer görülecek yerler arasındadır. İsfahanı en önemli kılan şey ise çok güzel birİslam Şehrikimliği sunmasıdır. İsfahan da özellikle “İslam sonrası” vurguludur. Meydanları, sarayları, köprüleri, camileri- kubbeleri ile bu görüntüyü yansıttığını gözlemleyebilirsiniz. Akşam yemeğimizden sonra konaklama için otelimize doğru yola çıkıyoruz.
İsfahan- Şiraz- (Hafeziye - Sadiye Devaz-e Kuran (Kuran Kapısı) ve Diğerleri

Uzun bir güne otelde alacağımız kahvaltı ile başlıyoruz. Otobüsle yapacağımız seyahatin ardından Şiraza varıyoruz. Şiraz, bir tarihi eserler, şairler, filozoflar, savaşçılar, krallar, orkideler ve portakallar, güller şehridir. Şehre varışımızın ardından gezeceğimiz yerler arasında Şah Echeragh Türbesi, Hafeziye - Sadiye Devaz-e Kuran (Kuran Kapısı). Turumuzun ardından otelimize doğru yola çıkıyoruz. Kişisel aktivitelerinizi gerçekleştirebilir ve şehrin büyüsünü yaşamak için keşfe çıkabilirsiniz. Akşam yemeği için Şiraz a özgü yerel bir restoranda almak için rehberimizin belirlediği saatte buluşup yola çıkıyoruz. Yemek sonrası otelimize dönüyoruz.
Şiraz- (Kerim Han Kalesi, İrem Bağları ve Diğerleri)

Yeni güne otelde alacağımız kahvaltının ardından turumuza başlıyoruz. Şiraz ın ana caddesi olan Kerim Han-e Zend Bulvarı, şehri boydan boya ikiye böler. Şehirde görülecek birçok tarihi ve turistik yer, bu cadde boyunca sıralanmıştır. Birçok otel, restoran ve alışveriş merkezi buradadır. Tamamı tuğladan yapılmış ilginç bir mimariye sahip Kerim Han Kalesi, İrem Bağları ve Narencestan Evi - eski ve tarihi Vekil Pazarı görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği ve konaklama için otelimize hareket ediyoruz
Şiraz -Persepolis - Şiraz (Artaxerkes, Xerkes, Kurus ve Diğerleri)

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Persepolis panoramik turumuza başlıyoruz. Şiraza gelen her turistin mutlaka ziyaret etmesi gereken yer tarihi Persepolis kalıntıları olacaktır. Büyük Pers İmparatorluğunun merkezi, Akamenidlerin tören merkezi olan Persepolis kenti Şiraza 60 km uzaklıktadır. Antik İran hakkındaki en önemli bilgiler, o dönemden kalan saraylar, hazine dairesi gibi taş oyma sanatıyla yapılmış eserlerin üstlerindeki yazıtlardan elde ediliyor. Pers Krallarının en büyüklerinden Birinci Darius ve ondan sonra gelen Artaxerkes, Xerkes, Kurus gibi hükümdarlar bu geleneği sürdürerek büyük eserler yaratmışlardır. Persepolis te ki bu dev şehir-saray, Akamenid imparatorlarının yazlık sarayı ve tören alanı olarak yapılmıştır. Turumuzun ardından otelimize dönüyoruz ve akşam yemeğine geçiyoruz.
Şiraz - İstanbul

Turumuzun sonuna geldik. Geri dönüş için rehberimiz eşliğinde Türk Hava Yollarının gece uçuşu ile İstanbula hareket ediyoruz. Sabaha doğru İstanbul a varıyoruz. Bu keyifli seyahati bizimle gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederiz


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  -Türk Hava Yolları ile İstanbul - Tahran // Şiraz - İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
  -Yerel Havayolları ile Tahran - İsfahan uçak bileti
  -Tahranda 4* Esteglal West Hotel 2 gece Oda + Kahvaltı Konaklama vb.
  -Isfahanda 4*Sonatti Hotelde 2 Gece Oda + Kahvaltı Konaklama vb.
  -Shirazda 4* Elize Hotel de 3 Gece Oda + Kahvaltı Konaklama vb.
  -7 Adet akşam Yemeği
  -Programda dâhil olduğu belirtilen tüm transferler
  -Programda dâhil olduğu belirtilen tüm geziler
  -Havalimanı ve güvenlik vergisi (290 €ur)
  -Türkçe rehberlik hizmeti
  -Zorunlu seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  -Her türlü kişisel harcamalar
  -Programda dâhil olduğu belirtilmeyen geziler
  -Öğle Yemekleri
  -Yurtdışı çıkış harcı (15TL)
  -Müze ve ören yeri giriş ücretleri ($ 100)
  -Bahşişler (Günlük $ 4-$ 6. Rehber tarafından şoför ve yerel rehberler için toplanacaktır.)
  -Şehir vergileri

Pasaport ve Vize :

  90 GÜNE KADAR VİZE UYGULAMASI YOKTUR.

Uçuşlar :

  TÜRK HAVA YOLLARI

Lütfen Dikkat :