Turlar


1.GÜN: İSTANBUL – TORONTO – HAVANA // 09 EYLÜL 2016 CUMA
Saat 07.50’de Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, check in işlemlerinin yapılmasının ardından saat 10.55’de Air Canada Havayolları’na ait AC-811 sefer sayılı uçak ile Toronto’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 11 saat 15 dakika sürecek yolculuğun ardından yerel saat ile 14.55’te Toronto’ya varıyoruz. Uçak değiştirip saat 18.00’de AC-1598 sefer sayılı uçak ile Havana’ya hareket ediyoruz. Yerel saat ile 21.30’da Havana Uluslararası Jose Marti Havalimanı’na varıyoruz. Alanda bizleri bekleyen özel aracımız ile otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama Havana’daki otelimizde.

2.GÜN: HAVANA // 10 EYLÜL 2016 CUMARTESİ
Kahvaltının ardından özel aracımız ile şehir turuna başlıyoruz. Gezimiz esnasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Havana Eski Kenti, Malecon Bulvarı, Devrim Meydanı, Colomb Mezarlığı, Miramar ve kenti kuşbakışı olarak izleyebileceğiniz Morro Kalesi’ni gezeceğiz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Daha sonra Havana Club Rom Müzesi’ni gezecek ve şeker kamışının roma dönüştüğü uzun macerayı izleyeceğiz. Dileyen misafirlerimiz Ekstra Tropicana Show turumuza katılabilirler. Tur sonrası Eski Havana’da keyifli bir yürüyüş turundan sonra otelimize döneceğiz. Konaklama otelimizde.
Ektra Tropicana Show: 110 € (Kişi başı)

3.GÜN: HAVANA // 11 EYLÜL 2016 PAZAR
Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz Ekstra olarak düzenlenecek olan Vinales Vadisi ve Pinar del Rio turumuza katılabilirler. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve dünyaca ünlü Küba purolarının tütünlerinin yetiştiği Vinales Vadisi’ne hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Vinales Şehir merkezini, tütün tarlalarını, yerel puro çiftliklerini ziyaret ediyoruz. Turumuzun devamında vadinin ortasında bulunan restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra Pinar del Rio’ya hareket ederek Küba purolarının resmi olarak üretildiği fabrikalarda puro yapımını ve kültürünü yakından tanıyacağız. Dileyen misafirlerimiz burada orijinal Küba purolarını satın alabilirler. Günün sonunda Vinales Vadisi’nin tamamına hakim bir manzaraya sahip tepede içeceklerimizi yudumladıktan sonra Havana ya geri dönüyoruz. Konaklama Havana’daki otelimizde.
Ekstra: Vinales Vadisi ve Pinar del Rio Turu: 85 € (Kişi başı)

4.GÜN : HAVANA – CIENFUEGOS – TRINIDAD // 12 EYLÜL 2016 PAZARTESİ
Kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve Trinidad’a hareket. Yol üzerinde Havana’ya yaklaşık 4 saat mesafedeki Cienfuegos şehrini de panoramik olarak geziyoruz. Gezi esnasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cienfuegos Tarihi Merkezi, Valle Sarayı, Jose Marti Parkı, Prado Promenade ve Malecon Bulvarı’nı göreceğiz. Öğle yemeğimizi Cienfuegos’ta yerel restoranda alıyoruz. Şehir turumuzun ardından 1 saat mesafedeki Trinidad da bulunan otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Trinidad’daki otelimizde.

5.GÜN : TRINIDAD – SANTA CLARA – VARADERO // 13 EYLÜL 2016 SALI
Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve ardından Küba’da kolonyal mimarinin en iyi korunduğu kent olan Trinidad şehir turumuza başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ingenios Vadisi ve Trinidad Şehri gezisi esnasında Romantik Müzesi ve aynı adla anılan; rom, limon, bal ve su ile yapılan içkisi ile meşhur La Canchanchara Bar’ı göreceğiz. La Canchanchara’nın tadına baktıktan sonra öğle yemeğimizi Trinidad’da yerel bir restoranda alarak, özel otobüsümüz ile Varadero’ya hareket ediyoruz. Yol üzerinde Küba Devrimi esnasında en çetin savaşlara sahne olan Santa Clara’yı geziyoruz. Gezi esnasında Che Guevara’nın 37 arkadaşı ile birlikte ebedi istirahatinde bulunduğu Anıt Mezarı ve Zırhlı Tren göreceklerimiz arasında. Varadero’daki otelimize varış ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde..

6.GÜN : VARADERO // 16 EYLÜL 2016 CUMA // 14 EYLÜL 2016 ÇARŞAMBA
Kahvaltının ardından serbest zaman ve öğle yemeği. Dileyen yolcularımızla Ekstra öğle yemekli Catamaran turu yapılacaktır. Bu turumuzda herşey dahil sisteminde hizmet veren teknemiz ile açılıp, yunuslarla yüzme, dalış yapma imkanı elde edeceksiniz. Beyaz adada vereceğimiz mola esnasında deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğini alıp denizin tadını çıkarmak için serbest zaman veriyoruz. Otele dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Öğle yemekli Catamaran turu: 115-€ ( Kişi Başı )

7.GÜN : VARADERO - HAVANA // 15 EYLÜL 2016 PERŞEMBE
Kahvaltımızın ardından odaların boşaltılması ve Havana’ya hareket. Havana’ya varışımızın ardından otelimize giriş yapacağız. Ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz Ekstra Cafe Taberna Show’u turumuza katılabilirler. Bu turumuzda Buena Vista Social Club üyeleri ile birlikte çalmış Kübalı sanatçıların canlı ritmleri ve salsa dansları eşliğinde, Plaza de Vieja’da ki Cafe Taberna’daki akşam yemeğini de alacağınız unutulmaz geceye dahil olabilirsiniz. Konaklama Havana’daki otelimizde.
Ekstra Cafe Taberna Show (Bueno Vista Müzik Grubu Eşliğinde/Akşam yemekli): 85 € (Kişi başı)

8.GÜN : HAVANA // 16 EYLÜL 2016 CUMA
Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz Ekstra olarak düzenlenecek olan Hemingway Köyü turuna katılabilirler. Son 20 yılını Küba’da geçiren ünlü yazar Ernest Hemingway turuna katılabilirler. Yazarın Ambos Mundos otelde 7 yıl kaldığı 511 nolu odayı, Havana’ya 20 dakika uzaktaki küçük bir Küba balıkçı köyü olan ünlü romanı “İhtiyar Balıkçı ve Deniz” yazdığı yer olan ve yazarın öğlen yemeklerini yediği Cojimar köyüne gideceğiz. ‘’Çanlar Kimin için çalıyor ‘’ romanından kazandığı para ile aldığı, Muhteşem La Vigia çiftliğindeki evi La Finca’yı, bugün Hemingway müzesini olarak kullanılan evini gezeceğiz. Turun ardından otelimize transfer. Geceleme otelimizde.
Ekstra Hemingway köyü turu : 30 € (Kişi başı)

9.GÜN : HAVANA - TORONTO // 17 EYLÜL 2016 CUMARTESİ
Kahvaltının ardından havalimanına transfer olmak üzere buluşuyoruz. Özel aracımız ile havalimanına transfer oluyor ve saat 08.00’de AC 1599 sefer sayılı Air Canada uçağı ile Toronto’ya hareket ediyoruz. Yerel saat ile 11.30’da Toronto’ya varıyoruz. Uçağımızı değiştirdikten sonra saat 16.25’te AC-810 sefer sayılı uçakla İstanbul’a hareket ediyoruz. Geceleme uçakta.

10.GÜN : TORONTO - İSTANBUL // 18 EYLÜL 2016 PAZAR
Yeni güne uçakta gireceğiz. Yerel saat ile 09.25’te İstanbul Atatürk Havalimanı’na varıyoruz. Bir dahaki turumuzda görüşmek üzere.


OTELLER;
Havana- 5* Melia Habana Hotel vb.
Trinidad- 4* Brisas Trinidad del Mar Hotel vb.
Varadero – 5* Melia Peninsula Hotel vb.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  Air Canada Havayolları Tarifeli seferi ile İstanbul-Toronto-Havana gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
  Havalimanı vergileri
  Havana’da 5* Otelde 4 gece oda + kahvaltı konaklama
  Trinidad’ta 4* Otelde 1 gece her şey dahil konaklama
  Varadero’da 5* Otelde 2 gece her şey dahil konaklama
  Havana’daki ilk gecemizde akşam yemeği (otelde), Cienfuegos ve Santa Clara şehir turu sırasında öğle yemekleri (yerel restoranda)
  Havana, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara, Varadero şehir turları
  Programda belirtilen şehirlerarası transferler
  Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
  Kanada transit vize ücreti
  Türkçe Rehberlik Hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  Yurtdışı çıkış fonu ( 15 TL )
  Küba Vize Ücreti ( 70-$ )
  Ekstra turlar,
  Seyahat Sigortası
  Kişisel harcamalar
  Ek bagaj ücretleri

Pasaport ve Vize :
Uçuşlar :
Lütfen Dikkat :

SIKÇA SORULAN SORULAR:

Sağlık: Küba’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olacağınız sanmıyoruz. Musluk suyu içmemenizi öneririz.

Vize Bilgileri: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Küba vizesi pasaporta yapıştırılmaz, ayrı bir belge olarak verilir. Ülkeye giriş ve çıkışlar bu belge üzerine damgalandığından pasaportunuzda görünmez. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağınız seyahatlerde sorun yaşamazsınız. Küba’da, giriş yaparken gümrük memuruna uyarmanız halinde pasaportunuza herhangi bir damga veya ibare vurulmaz.

Uçuş Süreleri: İstanbul - Paris: 3 saat 30 dakika, Paris - Havana: 10 saat , Havana– Paris: 9 saat 30 dakika, Paris- İstanbul: 3 saat 30 dakika.

Para Birimi: Küba’nın para birimi Küba Pesosu’dur (CUP). Ancak turistlerin kullanımı için Convertible Peso (CUC) adı verilen bir para birimi daha vardır. Seyahatiniz esnasında bu parayı kullanacaksınız. Yanınıza EURO ve bunun ufak birimlerini almanızı öneririz.

Saat Dilimi: Küba ile Türkiye arasında -7 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Küba’da 05.00

Telefon Kullanımı: Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise Turkcell ve Avea hatlar Küba’da kullanılmaktadır. Ancak konuşma ücreti oldukça pahalı (1 dakika = 8 TL).

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar: Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz

Yemek Kültürü: Küba’da tavuk, deniz mahsulleri ve kara fasulye oldukça yaygındır. Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.

Elektrik: Küba’da elektrik 110 volt olsa da kalınacak otellerde 220 volt elektrik kullanılmaktadır. Prizler A tipi ikili ve B tipi üçlü prizlerdir. Prizlerin örnekleri şu adreslerden görülebilir: http://www.iec.ch/worldplugs/typeA.htm ve http://www.iec.ch/worldplugs/typeB.htm. Adaptör getirmeniz gerekecektir.

Alışveriş: Küba’dan puro alabilirsiniz. Bunun dışında hediyelik eşyalar dışında alışveriş ürünü bulunmuyor. KÜBA’DAN NE KADAR PURO GETİREBİLİRİM? Küba’dan faturasız olarak iki kutu puro alınabiliyor. Bunun üzerindeki sayılara gümrükte el koyuluyor. Faturalı olarak en fazla 2.000 Euro değerinde puro satın alabilirsiniz.